ALLIO, Domenico

traži dalje ...

ALLIO, Domenico (Aglio, Lalio), talijanski vojni graditelj (Lugano, ? — Graz, 1563). Sâm se potpisivao Domingo di Alio, a u pečatu je imao glavicu češnjaka (tal. aglio=češnjak). Podrijetlom je iz jedne od poznatih gornjotalijanskih porodica graditeljâ, sin Martina A. Došao je u austrijske zemlje u prvoj pol. XVI st. i doveo sa sobom niz rođaka i sunarodnjaka. Iz Štajerske su se razasuli ti majstori po slavonskoj i hrvatskoj krajini i radili na tvrđavama koje su nastale ili su se obnavljale za obranu protiv Turaka. Odlukom kralja Ferdinanda I A. postaje 1544. »vrhovni graditelj za Unutarnju Austriju i za slavonsko-hrvatsku granicu« s titulom doživotnog superintendanta granice. Njegovi su rođaci i suradnici »servitori del Magistro Domenico«. Otac Martino radi u Radgoni (Radkersburg), braća Andrea i napose Giovanni u Celovcu (Klagenfurt), a Domenico osniva u Grazu svoju graditeljsku školu. — Već 1543. dobiva zadatak da pod nadzorom tadašnjeg kapetana za Štajersku i prvog zapovjednika slavonske granice grofa Ivana Ungnada obnovi utvrde Graza i Varaždina, jer su štajerski staleži držali ta dva objekta najvažnijima i najugroženijima. Njegov se rad i utjecaj na obnovi varaždinske tvrđe u duhu renesanse, a u suradnji s njezinim tadašnjim vlasnikom Ungnadom, može kontinuirano pratiti do 60-ih godina XVI st. A. je gradio i kontrolirao građevinske radove u Mariboru, Ptuju, Radgoni te na mnogim drugim krajiškim utvrdama, posebno u Koprivnici, Križevcima i Ivanić-Gradu. — A. je bio jedan od najistaknutijih tehničara i vojnih inženjera svog vremena, prenoseći ranorenesansne oblike gornjotalijanskog tipa u Štajersku i gornju Hrvatsku. Tipična je za njegove gradnje bifora, katkad i trifora na arhivolt upisana u četverokutni okvir; postrani stupići tih prozora često su poput kandelabra naslonjeni na pilastar. Do danas im se sačuvao naziv »dell’Allijev prozor«. A. unosi u fortifikacijsku arhitekturu u našim krajevima talijanski tip istaknutih bastiona i rondela, a u unutrašnjosti objekata gradi dvorišta okružena galerijama na stupovima i arhivoltima. Glavno mu je djelo Landhaus – zgrada štajerskog sabora u Grazu i tamošnje utvrde Schlossberga, unutar kojih se nalazi cisterna (za ono doba izvanredan tehnički pothvat) te obnova varaždinske tvrđe – Staroga grada – s bastionima, rondelima i dvorišnim galerijama, koje su nam ostale sačuvane sve do današnjih dana.

LIT.: Joseph Zahn: Wälsche Gäste. Beilage der Wiener Montags Revue (Wien), 1882, br. 47, 48 i 49. — Josef Wastler: Die italienischen Baumeister in der Steiermark im 16. und 17. Jahrhundert. Graz 1889. — Mira Ilijanić: Dograđivanje varaždinske tvrđave u 16. stoljeću. Čovjek i prostor, 1(1954) 11, str. 2. — Ista: Prilog istraživanju renesansne pregradnje varaždinske tvrde u 16. stoljeću. Godišnjak Gradskog muzeja Varaždin, 1(1961) 1, str. 33–44. — Rochus Kohlbach: Steierische Baumeister. Graz 1961, 38, 44. — Mira Ilijanić: Slike Varaždina kroz stoljeća. Bulletin JAZU, 10(1962) 3, str. 172. — Ista: Prilog historijskoj urbanističkoj dokumentaciji Varaždina od postanka do 16. stoljeća. Peristil, 1963–64, 6/7, str. 26. — Ista: Prilog dokumentaciji adaptacije gradske vijećnice u Varaždinu. Zbornik zaštite spomenika kulture, 1964, knj. 15. — Jože Curk: Delež italijanskih gradbenikov na Štajerskem v 16. in 17. stoletju. Zbornik za umetnostno zgodovino, N. V., 7(1965) str. 41–44, 50–52, 55. — Anđela Horvat: Između gotike i baroka. Zagreb 1975.
 
Mira Ilijanić (1983)

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1983. – 2021.

Kratice i simboli

Latinska zemljopisna imena u impresumu tiskanih djela

Citiranje:

ALLIO, Domenico. Hrvatski biografski leksikon (1983–2024), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 21.11.2024. <https://bl.lzmk.hr/clanak/allio-domenico>.